Лепшыя спартсмены

БАСКЕТБОЛ

ДАЙНЕКА Валерый, Майстар спорту міжнароднага класа СССР, чэмпіён, лепшы гулец чэмпіянату Беларусі (1991-92/93), сярэбраны прызёр чэмпіянату Расіі (1995/96) у складзе «Дынама» Масква, бронзавы прызёр чэмпіянату Расіі 2002/03г.г. у складзе «Унікса» Казань, пяціразовы чэмпіён Расіі ў складзе БК «ЦСКА» Масква і «Урал-Грэйт» Перм (1996/97, 1997/98, 1998/99), уладальнік Кубка ЦСКА Масква, двухразовы ўладальнік Кубка Расіі ў складзе «Унікса» Казань «Урал-Грэйт» Перм. Тройчы трапляў у першую пяцёрку зорак расійскага чэмпіянату, двойчы трапляў у пяцёрку лепшых па гульні ў абароне. лепшым замежны гулец чэмпіянату Расіі ў 1997, лепшы гулец чэмпіянату Расіі ў складзе ЦСКА ў 1998 годзе, узнагароджаны урадавай узнагародай «Медалём Ордэна за заслугі перад Айчынай II ступені». Бронзавы прызёр моладзевага чэмпіянату Еўропы ў складзе зборнай СССР 1987г. Гуляў у чэмпіянаце Іспаніі ў сезоне 1993-94г. і чэмпіянаце Грэцыі за клуб «ПАСК» г.Салонікі 2000-2001г.г.

ДАЙНЕКА Святлана, Майстар спорту СССР, чэмпіёнка Еўропы, 1990г.

СЫЧ Людміла, Майстар спорту СССР, прызёр Спартакіяды народаў СССР.

КЛЕМЕЗЬ Андрэй, Майстар спорту СССР, член маладзёжнай зборнай СССР.

ПАПКО Аляксандр, Майстар спорту СССР, член зборнай СССР (мужчыны), з'яўляўся галоўным трэнерам беларускіх клубаў РТІ, «Гродна-93», «Мінск-2006», кіраваў юнацкай і моладзевай зборнай Беларусі, а таксама нацыянальнай зборнай Рэспублікі Беларусь па баскетболу, завяршаў трэнерскую кар'еру ў якасці трэнера-выкладчыка Рэспубліканскага дзяржаўнага вучылішча алімпійскага рэзерву.

Майстры спорту СССР: ПІНЧУК Сяргей, КАРНІЕНКА Ігар, АРЛОЎ Юры.

Майстры спорту Рэспублікі Беларусь: ЯКОВIЦ Надзея, ГАНДЛIН Валерый, ВОСТРЫКАЎ Вячаслаў, ГАНДЛIН Дзяніс.

Удзельнікі чэмпіянатаў Еўропы: ГАЎРЫЛЕНКА Сяргей, ГАЎРЫЛЕНКА Андрэй, ЗАКРУЖНЫ Дзяніс, ВОСТРЫКАЎ Вячаслаў, ВОСТРЫКАЎ Уладзімір, КОХАНАЎ Антон, САНОЦКІ Алег, ГАНДЛIН Валерый, ЯКOВIЦ Надзея, ДАБРАВОЛЬСКІ Максім, ГРУМЯНЦЕВ Аляксандр.

ЯКОВIЦ Надзея, чэмпіёнка Рэспублікі Беларусь (2014г.) сярод жанчын у складзе каманды «Цмокі» (Мінск).

РЫБАЛКA Кацярына, першынства Еўропы (U-18) (дывізіён Б) 5 месца, Боснія і Герцагавіна, 2016 год; чэмпіёнка Чэмпіянату Рэспублікі Беларусь, 2016, 2019 і Кубка Рэспублікі Беларусь.

ГЕСЦЬ Раман, чэмпіянат Еўропы (U-16) (дывізіён Б) г.София (Балгарыя, 2016г.) 6 месца; чэмпіянат Еўропы (U-18) (дывізіён Б) г. Орадя (Рымыния 2019г.) 9 месца.

КУШНЕР Уладзіслава, першынство Еўропы (U- 16) (Дывізіён У) 9 месца 2019г.

БОКС

КРЫЩЫХIН Вячаслаў, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, удзельнік чэмпіянату свету сярод дарослых г. Белфаст (Вялікабрытанія 2001);

ГАРБАЧОЎ Віктар, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, неаднаразовы пераможца першынства Рэспублікі Беларусь, трохразовы ўдзельнік першынства Еўропы;

КОНАНAЎ Віталь, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, сярэбраны прызёр першынства Еўропы (кадэты) 2008г.; удзельнік чэмпіянату Еўропы (моладзь) г.Шчэцін (Польшча 2009г.); удзельнік чэмпіянату свету г. Баку (Азербайджан 2010г.).

ГІРАВЫ СПОРТ

СЛАВНIКAЎ Аляксандр, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа, срэбны прызёр чэмпіянату свету.

БУГЛАК Пётр, чэмпіён свету па гіравым спорце сярод ветэранаў, па прысваенні міжнароднай арганізацыі «Канфэдэрацыя майстроў гіравога спорту" прадстаўлены да звання Майстар спорту.

ВЕСЛАВАННЕ АКАДЭМІЧНАЕ

ГАЎРЫЛЕНКА Наталля, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа, бронзавы прызёр чэмпіянату свету 2007 года, выпускніца дзяржаўнай установы «СДЮШАР № 4 Светлагорскага раёна».

РЭДЗЬКО Максім, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь па веславанні акадэмічным, выпускнік дзяржаўнай установы «СДЮШАР № 4 Светлагорскага раёна», неаднаразовы пераможца і прызёр міжнародных спаборніцтваў, кандыдат на ўдзел у XXXI летніх Алімпійскіх гульнях у Рыа-дэ-Жанейра (Бразілія 2016г.), З 2019 года трэнер-выкладчык па спорце (веславанне акадэмічнае) дзяржаўнай установы «СДЮШАР №4 Светлагорскага раёна».
ЛЯСКОВА Ірына, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа па акадэмічным веславанні, выпускніца дзяржаўнай установы «СДЮШАР № 4 Светлагорскага раёна», пераможца XXVII Сусветнай летняй універсіяды-2013 года ў г.Казань (Рэспубліка Татарстан) у складзе экіпажа двойкі парнай, на дыстанцыі 2000м.
НІКУЛІНА Іна, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, выхаванка дзяржаўнай установы «СДЮШАР № 4 Светлагорскага раёна», бронзавы прызёр чэмпіянату Еўропы па веславанні акадэмічным сярод юніёраў у складзе экіпажа двойкі, удзельніца XXXI летніх Алімпійскіх гульнях у Рыа-дэ-Жанейра (Бразілія 2016г.), з 2020 года трэнер-выкладчык па спорце (веславанне акадэмічнае) дзяржаўнай установы «СДЮШАР №4 Светлагорскага раёна».

ВЕСЛАВАННЕ НА БАЙДАРКАХ І КАНОЭ

ТРАХІМЁНАК Надзея, Майстар спорту міжнароднага класа СССР, двухразовы сярэбраны прызёр чэмпіянату свету, неаднаразовы прызёр чэмпіянатаў Савецкага Саюза (байдарка-двойка) і Спартакіяды Народаў СССР.

БАНЬКОЎСКІ Дзмітрый, Майстар спорту міжнароднага класа СССР, удзельнік Алімпійскіх гульняў у Сеуле (Рэспубліка Карэя 1988г.) (Байдарка-адзіночка, 1000 м, 4 месца).
МЕРIНАЎ Уладзімір, Майстар спорту міжнароднага класа СССР, чэмпіён Свету сярод юніёраў (Канада 1989г.) (Каноэ-чацвёрка 500, 1000м), чэмпіён Свету сярод мужчын (Канада 1997г.) (Каноэ-чацвёрка 200м), двухразовы ўладальнік Кубка Свету, 1997г. (Каноэ-чацвёрка 500, 200м).

ЖУКОЎСКІ Дзмітрый, Майстар спорту міжнароднага класа СССР, двухразовы ўладальнік Кубка свету, 1997г. (Каноэ-чацвёрка 500, 200м).

ХУЛУП Ігар, Майстар спорту міжнароднага класа СССР.
ЛЁГКІ Ігар, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа.

КАНЬКАБЕЖНЫ СПОРТ

МАЙБIНА Марыя, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, чэмпіёнка Рэспублікі Беларусь, удзельніца чэмпіянату свету сярод юніёраў, 2007 год, ЗША.

САФРАНКОВА Ірына, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, чэмпіёнка Рэспублікі Беларусь.

ПIКУЛIН Вячаслаў, неаднаразовы пераможца і прызёр рэспубліканскіх спаборніцтваў.

ЛЁГКАЯ АТЛЕТЫКА

ГЕНЬКО (Рыжова) Алена, Майстар спорту міжнароднага класа СССР па спартыўнай хадзе, удзельніца Алімпійскіх гульняў у Афінах (Грэцыя 2004г.), 20км, 9 месца, у Пекіне (Кітай 2008г.), Уладальніца вышэйшага Сусветнага дасягненні ў спартыўнай хадзе на 50000 метраў у жанчын.

ЧУБСА Андрэй, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа па скачках у вышыню, чэмпіён Еўропы сярод юніёраў 2001г., Рэкардсмен Рэспублікі Беларусь па скачках у вышыню (232см) сярод моладзі, у цяперашні час працуе інструктарам-метадыстам у дзяржаўнай установе «ДЮСШ№3 Светлагорскага раёна».

ПАЦЕЙ Марк пераможца спаборніцтваў у бегу на дыстанцыі 400 метраў на Міжнароднай матчавай сустрэчы па лёгкай атлетыцы, удзельнік II Еўрапейскага моладзевага алімпійскага фестывалю і Першынства Еўропы 2019 года.

 ПЛАВАННЕ

КРЫВУЛЬКIНА Надзея, Майстар спорту СССР, член юнацкай зборнай СССР, прызёр першынства СССР, неаднаразовая чэмпіёнка і прызёр Рэспублікі Беларусь.
ПРАЦКО ​​Ігар, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, прызёр чэмпіянату Рэспублікі Беларусь і ўдзельнік першынства Еўропы г.Дублин (Ірландыя).

ПРУСАЎ Уладзімір, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, чэмпіён і неаднаразовы прызёр Рэспублікі Беларусь, удзельнік першынства Еўропы г.Белград (Сербія).
РАБАЎ Міхаіл, сярэбраны прызёр чэмпіянату Еўропы па сучасным пяцібор'і г.Тату (Венгрыя 2011г.)

ПАЛIАТЛОН

МУХА Васіль, ХАРЫТОНАЎ Віталь - Майстры спорту міжнароднага класа.

 РАДЫЁСПОРТ

АСТРОЎСКI Алег, Заслужаны майстар спорту Рэспублікі Беларусь, з'яўляецца шматразовым чэмпіёнам свету і аўтарам сусветных рэкордаў у хуткаснай радыётэлеграфіі.
КАХНО Яўген, ХОНДОЖКО Аляксандр, Майстры спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа.
ШАВЯЛЕНКА Ганна Сяргееўна, Майстар спорту міжнароднага класа, чэмпіёнка Еўропы і ўладальнік Кубка Еўропы па радиоспорту 2010 года.
ФІЛІПОВІЧ Наталля Сяргееўна, Майстар спорту міжнароднага класа (юніёрка), сярэбраны прызёр чэмпіянату Еўропы па радиоспорту ў мнагабор'і, уладальнік Кубка Еўропы па радиоспорту.
ГАЎРЫЛЕНКА Станіслаў, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь і Шавяленка Ганна, абсалютныя чэмпіёны свету 2013 года ў хуткаснай радыётэлеграфіі.

ГАЎРЫЛЕНКА Арцемій, сярэбраны прызёр Чэмпіянату свету 2014 года.

САМБА

НАХАЕНКА Кацярына, выпускніца філіяла «Надзея» установы «Гомельская СДЮШАР прафсаюзаў па барацьбе», бронзавы прызёр чэмпіянату свету па самба сярод моладзі (Грузія 2010г.) у вагавой катэгорыі 52 кг; чэмпіянат Еўропы па самба (Грэцыя 2010г.) 5 месца; бронзавы прызёр чэмпіянат Еўропы па самба, г. Прага (Чэшская Рэспубліка 2011г.).

ТАЭКВАНДО

ГЕРАСІМОВІЧ Святлана, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа, бронзавы прызёр чэмпіянату Еўропы (Турцыя 2002г.); удзельніца чэмпіянату свету (Карэя 2003г.).
Удзельнікі чэмпіянатаў Еўропы: ЮДЭНКА Юрый (Латвія 2015), Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа; ГВОЗДЬ Аліна (Латвія 2015), Майстар спорту Рэспублікі Беларусь; ЛІХАДЗІЕЎСКI Аркадзь (Кіпр 2017),
ЯНЧАНКА Іна, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь, удзельніца Кубка свету (Францыя 2000), чэмпіёна Еўропы (Грэцыя), у цяперашні час працуе трэнерам-выкладчыкам па спорту (таэквандо) установы «Светлагорская ДЮСШ«Хімік» ППО ААТ «СветлагорскХімвалакно»

 ФУТБОЛ, МІНІ-ФУТБОЛ

БЛІЗНЮК Генадзь, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь міжнароднага класа, член Нацыянальнай каманды Рэспублікі Беларусь па футболе.

САВIНЦАЎ Аляксандр, Майстар спорту Рэспублікі Беларусь па міні-футболу, член нацыянальнай каманды Рэспублікі Беларусь па міні-футболу.
Каманда ААТ "Светлагорскі ЦКК", чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па пляжным футболе (Светлагорск 2010г.) - 1 месца.

Зборная каманда дзяржаўнай установы «ДЮСШ № 2 г.Светлагорск» бронзавы прызёр чэмпіянату Рэспублікі Беларусь 2013-2014 гадоў сярод юнакоў да 21 года.

ЧАРНЕЙКА Яўген, ГРАМЫКА Яўген, ПАЗНЯК Валянцін, выхаванцы дзяржаўнай установы «ДЮСШ № 2 г.Светлагорск» - бронзавыя прызёры чэмпіянату свету 2014 года па міні-футболе сярод студэнтаў у складзе зборнай каманды Рэспублікі Беларусь. ПАЗНЯК Валянцін прызнаны лепшым варатаром свету сярод студэнтаў.

 ШАХМАТЫ

 СЦЁПКIНА Кацярына і СЦЁПКIНА Яўгена - бронзавыя прызёры першынства Еўропы па шахматах 2013 года.

ЦАРУК Максім, у складзе зборнай каманды Рэспублікі Беларусь, бронзавы прызёр Сусветнай юнацкай шахматнай алімпіяды 2019 года. Па выніках выступленняў спарцмен ганараваўся стыпендыяй Прэзідэнцкага спартыўнага клубу.